Koncert Glière Quartet w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

W środę 13 marca 2019 roku o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim będzie miał miejsce koncert znakomitego wiedeńskiego kwartetu GLIERE QUARTET, w skład którego wchodzą: Wladislaw Winokurow – skrzypce I, Dominika Falger – skrzypce II, Christoph Hammer – altówka i Endre Stankowsky – wiolonczela.

Artyści wykonają: Quartett-Satz D 703 Allegro assai c-moll Franza Schuberta, II Kwartet smyczkowy F-dur Stanisława Moniuszki, Kwartet smyczkowy A – dur op. 2 Reinholda Glièra oraz Kwartet smyczkowy a-moll op. 32 Józefa Wieniawskiego. Słowo o muzyce wygłosi Teresa Księska-Falger.

Glière Quartet powstał w Austrii, w 2011 roku, kiedy to spotkało się czworo młodych wirtuozów o ugruntowanej pozycji solistycznej, regularnie występujących w najsłynniejszych salach koncertowych Europy i Azji, ceniących sobie możliwość uprawiania kameralistyki najwyższej próby - sztuki gry zespołowej adresowanej do szerokiego grona wrażliwych słuchaczy.

Repertuar Kwartetu stanowi szerokie spektrum wybitnych utworów muzyki zachodnioeuropejskiej i rosyjskiej - od klasyki do muzyki współczesnej - a także kompozycje mniej znanych twórców, jak Józef Wieniawski, Reinhold Glière, Nikolai Myaskovsky, Ruben Altunyan i Edvard Mirzoyan. Mentorami Kwartetu pozostają: Boris Kuschnir, Arkadij Winokurow i Stephan Goerner. Spotkania z innymi wytrawnymi muzykami są dla Zespołu podstawą dalszego repertuarowego rozwoju i dyskursu muzycznego; ważnym impulsem poznawczym i twórczym.

Glière Quartet współpracuje z Komitas Quartet i Rudolfem Leopoldem.

W najbliższych planach Zespołu są nagrania płytowe muzyki wielkich klasyków europejskich, polskich (m.in. kwartety smyczkowe Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego) i rosyjskich. Od początku swej artystycznej aktywności, członkowie Kwartetu prowadzą klasy mistrzowskie w Austrii, Włoszech i w Polsce. Biorą także udział w koncertach charytatywnych.

Koncert Glière Quartet odbywa się w ramach obchodzonego w całym kraju Roku Moniuszkowskiego ogłoszonego przez Sejmu RP w związku z przypadającą w bieżącym roku 200. rocznicą urodzin wielkiego kompozytora.

Organizatorami wydarzenia są:

Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim.