W czwartek, 10 października 2019r. o godz. 18.00, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego, miał miejsce recital fortepianowy w wykonaniu Mariusza Drzewickiego. Koncert odbył się w ramach XXXVI Dni Karola Lipińskiego. Organizatorami wydarzenia byli Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Lipińskiego oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim.

W programie recitalu znalazły się: Suite española op. 47 Izaaka Albeniza oraz Walce: As-dur op.69 nr 1, Es-dur op.18, As-dur op.34 nr 1, a-moll op.34 nr 2, F-dur op.34 nr 3, Des-dur op.64 nr 1, cis-moll op.64 nr 2, As-dur op.42, oraz e-moll op.posth. Fryderyka Chopina.

Koncert poprowadziła Agnieszka Jeż - Prezes Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Lipińskiego.

Media: radzyninfo.pl | 24wspolnota.pl

13 marca 2019r. na scenie sali koncertowej PSM wybrzmiała muzyka Stanisława Moniuszki, Franza Schuberta, Reinholda Glièra i Józefa Wieniawskiego w wykonaniu kwartetu smyczkowego Glière Quartet z Wiednia. Kwartet tworzą znakomici wirtuozi występujący w najsłynniejszych salach koncertowych Europy i Azji: Wladislaw Winokurow – skrzypce I, Dominika Falger – skrzypce II, Christoph Hammer – altówka oraz Endre Stankowsky – wiolonczela.

Koncert odbył się w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Sylwetkę i twórczość Moniuszki przedstawiła Teresa Księska-Falger - pianistka, pedagog oraz popularyzatorka wiedzy muzycznej.

Organizatorami wydarzenia byli: Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. K. Lipińskiego, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podl.

Media: radzyninfo.pl | 24wspolnota.pl | radzyn-podl.pl

4 grudnia 2018 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim odbył się koncert „Gramy dla Niepodległej”, na który złożyły się utwory polskich kompozytorów.

Na scenie sali koncertowej PSM wystąpiła Pani Agnieszka Tyrawska-Kopeć – chórmistrz, flecista, śpiewaczka sopranowa współpracująca z Białostockim Chórem Kameralnym Cantica Cantamus, Orkiestrą Kameralną Academia Sinfonica, Polskim Chórem Pokoju, Orkiestrą Polskiego Chóru Pokoju, Chórem i Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestrą Teatru Muzycznego w Lublinie; kierownik i dyrygent Chóru Teatru Muzycznego w Lublinie; korepetytor i specjalista od emisji głosu Chóru Akademickiego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie; nauczyciel klasy fletu w Szkole Muzycznej I i II st. im. W. Lutosławskiego w Lublinie.

Publiczność, w jej wykonaniu, wysłuchała pieśni Fryderyka Chopina (Dumka), Stanisława Moniuszki (Piosnka Broni z opery Hrabina, Dobra noc), Władysława Żeleńskiego (Tęsknota), Ignacego Jana Paderewskiego (Gdy ostatnia róża zwiędła, Krakowiak fantastyczny), Mieczysława Karłowicza (Mów do mnie jeszcze), Aleksandra Wielhorskiego (Są takie chwile) i Stanisława Niewiadomskiego (Dzwony).

Pieśni zostały wykonane przy akompaniamecie fortepianowym Pani Jolanty Skorek-Münch – pianistki, klawesynistki, organistki i muzykologa; wykładowcy akademickiego; eksperta Ministerstwa Edukacji Narodowej, członka Centralnej Komisji ds. Tytułów i Stopni Naukowych. Jej dorobek artystyczny to około 400 koncertów z najwybitniejszymi polskimi śpiewakami i instrumentalistami m.in. w Filharmonii Narodowej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, a także za granicą - w Niemczech, Francji, Bułgarii, Izraelu, we Włoszech, Macedonii i na Węgrzech.

Na scenie wystąpili również młodzi pianiści ze Szkoły Muzycznej I i II st. im. T. Szeligowskiego w Lublinie, z klasy fortepianu Pani Ewy Stępki – Krzysztof Goliszek i Przemysław Resztak. W ich wykonaniu usłyszeliśmy Balladę g-moll i Nokturn c-moll Fryderyka Chopina, Nokturn B-dur Ignacego Jana Paderewskiego oraz Etiudę b-moll Karola Szymanowskiego.

Cennym uzupełnieniem koncertu była prelekcja o historii muzyki polskiej, którą wygłosił Pan Stefan Münch - wykładowca akademicki specjalizujący się w zakresie historii literatury polskiej, historii muzyki, historii teatru, estetyki dzieła muzycznego; dziennikarz muzyczny; współpracownik m.in. Filharmonii Narodowej, Filharmonii Łódzkiej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Częstochowskiej; założyciel i prezes Stowarzyszenia Pro Musica Antiqua, współtwórca Festiwalu „Muzyka, Zabytki, Plastyka”, Festiwalu „Muzyka i Plastyka – Tempus Paschale”, Festiwalu "Orient-Okcydent.

Media: iledzisiaj.pl

23 kwietnia 2018r. w sali koncertowej radzyńskiej szkoły muzycznej wystąpił Konrad Sikora, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie w klasie fortepianu Pani Jolanty Woźniak. Zgromadzonych na koncercie gości przywitał Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim Pan Zbigniew Czuryło. Koncert poprowadziła Pani Jadwiga Bagińska - nauczyciel klasy fortepianu naszej szkoły.

Repertuar, który wykonał młody pianista to:

• Etiuda c moll F. Chopina,
  • Etiuda c moll op.2 nr 4 S. Prokofiewa,
  • Sonata patetyczna op. 13 L. van Beethovena,
  • Nokturn op. 27 nr 2 F. Chopina,
  • Trzy Preludia na fortepian G. Gershwina
  • Preludium i Fuga d moll WTC II J.S. Bacha.

1 czerwca 2017r. o godz. 1530 w sali koncertowej PSM odbył się recital skrzypcowy Dominiki Szeniawskiej, uczennicy mgr. Mariana Andruchiwa Zespołu Szkół Muzycznych I i II st. im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej, która wykonała swój program dyplomowy.