Kolejną gratkę dla koneserów muzyki zgotowano w Radzyniu. Po znakomitym koncercie skrzypaczki Agaty Szymczewskiej, tym razem dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, p. Zbigniew Czuryło, zaprosił do Radzynia Podlaskiego artystów światowego formatu. We wtorek 5 listopada 2013r., do szkoły muzycznej zawitał prof. Bartosz Bryła - profesor o ogromnym dorobku artystycznym i pedagogicznym, laureat, a później juror wielu prestiżowych konkursów skrzypcowych, nauczyciel wielu wybitnych artystów, m.in. wspomnianej Agaty Szymczewskiej. Profesorowi towarzyszyła małżonka - prof. Maria Banaszkiewicz-Bryła - uznana klawesynistka. Ci, na co dzień profesorowie Akademii Muzycznych w Poznaniu i Wrocławiu, dali popis swoich najwyższych umiejętności na koncercie, jak również dzielili się swoją wiedzą z radzyńską młodzieżą uczącą się w szkole muzycznej. Dla niej to zorganizowane zostały warsztaty skrzypcowe i klawesynowo - fortepianowe. Korzystając z doświadczenia profesorów, nasza młodzież poszerzała własne horyzonty związane między innymi z wykonywaniem muzyki dawnej. Gra na współczesnych kopiach dawnych instrumentów zyskała już w świecie wielką popularność. Państwo Bryłowie przywieźli zatem ze sobą klawesyn, rzadko widywany u nas instrument, który wzbudził ogromne zainteresowanie zarówno dzieci i młodzieży, jak i pedagogów szkolnych oraz melomanów. Uczestnicy kursu fortepianowego mieli rzadką okazję wykorzystania dotychczasowej wiedzy z zakresu gry na fortepianie i skonfrontowania jej z grą na klawesynie. Warsztaty były otwarte dla publiczności, która przysłuchiwała się nietuzinkowym lekcjom, okraszanych wspaniałą muzyką i licznymi anegdotami z bogatego życia artystycznego prowadzących je profesorów.

Zwieńczeniem całodziennego kursu był wspomniany już koncert, na którym zabrzmiały utwory dawnych klawesynistów francuskich J.P. Rameau i F. Couperin'a oraz barokowe utwory na skrzypce i klawesyn, a uczestnicy kursu uroczyście otrzymali z rąk dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej dyplomy. Na koniec muzycznego wieczoru uczennice prowadzonego na co dzień przez Macieja Szuksztula zespołu kameralnego, dały krótki pokaz nabytych podczas kursu umiejętności, wykonując Menueta z suity orkiestrowej h-moll J.S. Bacha.

To niecodzienne wydarzenie kolejny raz dowiodło, że Radzyń Podlaski ma nieprzeciętny dorobek kulturalny, a Państwowa Szkoła Muzyczna I st. pielęgnuje ciągłość bogatych muzycznych tradycji miasta. Z niecierpliwością więc czekamy na kolejne spotkania z muzyką na najwyższym poziomie w scenerii kompleksu pałacowego Potockich.