21 stycznia 2019 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim odbyły się warsztaty dla uczniów „Czym jest trema i jak sobie z nią radzić”.

Warsztaty poprowadził Pan Jarosław Mirkiewicz - psycholog i psychoterapeuta, nauczyciel klasy fortepianu, absolwent Uniwersytetu SWPS, Akademii Muzycznej im. F. Chopina oraz 4-letniej szkoły psychoterapii Centrum CBT w Warszawie. Swoje doświadczenie zawodowe rozwijał w trakcie praktyki klinicznej w II Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także jako prowadzący regionalną Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną Centrum Edukacji Artystycznej.

Podczas warsztatów uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się czym jest trema, jakie są jej objawy fizyczne, emocjonalne, dotyczące sprawności myślenia i zachowań, jakie mechanizmy obronne pojawiają się w obliczu stresującej sytuacji, jakie są pozytywne strony stresu.

Aktywny udział w ćwiczeniach, zaproponowanych przez prowadzącego, pomógł uczniom w znalezieniu odpowiedzi na pytania: jak przed występem i podczas koncertu pozbyć się automatycznych negatywnych myśli i odzyskać poczucie pewności siebie, jak radzić sobie z lękiem i „czarną dziurą” podczas występu, czego oczekiwać od swojego występu oraz jak wyrabiać w sobie właściwą postawę.

Poznane, podczas warsztatów, metody i techniki radzenia sobie z tremą będą bardzo pomocne w przygotowaniu się do publicznych występów i na pewno zostaną przez uczniów zastosowane w praktyce.