DSC 3569 Arti

 W czwartek, 30 stycznia 2020r., zostały ogłoszone nominacje do najważniejszych polskich nagród muzycznych Fryderyków. W kategorii Album Roku Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa znalazła się płyta Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości Kiedyś to były Święta - projekt z 2018r., w którym muzykowi akompaniują uczniowie ze szkół muzycznych z całego kraju. Kiedyś to były Święta - to 24 piosenki, każda na jeden dzień adwentu (od 1 do 24 grudnia), z nagranym teledyskiem.

Numer 10 na płycie, zatytułowany „Kaloryfer, który gra”, to utwór, w którym Czesławowi Mozilowi towarzyszą młodzi muzycy związani z naszą szkołą – Kameralna Orkiestra Akordeonowa ARTI SENTEMO.

W nagraniu udział wzięli:

 • akordeon I – Adam Dudek, Mateusz Golonka, Jakub Stefaniak;
 • akordeon II – Karol Zbaracki, Stanisław Krupa, Piotr Chmiel;
 • akordeon III – Mateusz Głowniak, Damian Mazur, Katarzyna Michalak;
 • akordeon IV – Anna Szczęsna, Aleksandra Kurowska:
 • akordeon V (bas) – Szymon Domański:
 • flety: Justyna Czuryło, Julia Kiewel;
 • instrumenty perkusyjne: Julia Drożdż, Angelika Koczkodaj.

Młodych muzyków przygotował Pan Zbigniew Czuryło – Dyrektor artystyczny ARTI SENTEMO oraz Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim.

https://fryderyki.pl/fryderyk-2020/
https://www.youtube.com/watch?v=Fs8wCf8yPys

Wybory do Samorządu Uczniowskiego Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. K. Lipińskiego odbyły się 12 września 2019 roku. W wyniku głosowania został wyłoniony skład Samorządu na rok szkolny 2019/2020:

 • Przewodniczący - Stanisław Krupa
 • Z-ca przewodniczącego - Urszula Gepner
 • Skarbnik - Julia Karaś
 • Sekretarz - Julita Kulik
 • Członek - Gabriela Skiba

W poniedziałek, 2 września 2019 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020. Wydarzenie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu państwowego. Przybyłych na uroczystość uczniów, ich rodziców oraz grono pedagogiczne, po raz 27, przywitał Dyrektor Szkoły Pan Zbigniew Czuryło. Dyrektor przedstawił zasady funkcjonowania szkoły, plan pracy na bieżący rok szkolny oraz życzył uczniom sukcesów, nauczycielom satysfakcji z pracy, a rodzicom wytrwałości we wspieraniu młodych artystów w dążeniu do osiągnięcia mistrzostwa w grze na instrumentach. Po części oficjalnej odbyły się spotkania uczniów z nauczycielami.

Po miesiącach wytężonej pracy, na dziedzińcu Pałacu Potockich, przed siedzibą Szkoły, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim.

Przybyłych na uroczystość przywitał Dyrektor PSM Pan Zbigniew Czuryło, gratulując uczniom osiągnięć edukacyjnych i sukcesów artystycznych oraz składając podziękowania rodzicom, pedagogom, pracownikom szkoły za całoroczną pracę i poświęcenie.

Następnie odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu ogłoszonego przez Radę Rodziców. I wreszcie, długo wyczekiwany przez uczniów, moment wręczenia świadectw oraz nagród za wysokie wyniki w nauce, a także sukcesy osiągnięte w konkursach. Rodzicom uczniów, którzy ukończyli PSM z wyróżnieniem zostały wręczone listy gratulacyjne.

Po oficjalnej części uroczystego zakończenia roku szkolnego na dziedzińcu pałacowym, uczniowie udali się na spotkania z nauczycielami do pracowni lekcyjnych.

W piątek, 17 maja 2019r., w ramach rekrutacji, odbył się Dzień Otwarty Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim.

Wydarzenie rozpoczęło się w sali koncertowej, gdzie dzieci i rodziców przywitał Dyrektor Szkoły Pan Zbigniew Czuryło. Dyrektor poinformował przybyłych, że placówka jest szkołą ministerialną, w której nauka jest bezpłatna. Przedstawił historię szkoły, osiągnięcia uczniów, wyjaśnił jak wyglądają badania predyspozycji muzycznych kandydatów oraz przebieg nauki w szkole muzycznej. Podkreślił, że Państwowa Szkoła Muzyczna jest placówką przyjazną dla uczniów, wydobywającą artystyczne zdolności dzieci, a także wpływającą na ich wszechstronny rozwój. Zajęcia prowadzone przez wykształconych i doświadczonych pedagogów przyczyniają się do rozwoju procesów poznawczych, kształcą uwagę i pamięć, uczą skupienia oraz kształtują charakter. Dlatego kształcenie muzyczne dziecka jest najlepszą inwestycją w jego przyszłość.

Kolejnym punktem Dnia Otwartego był krótki koncert w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Na scenie sali koncertowej swoje umiejętności zaprezentowali: Urszula Gepner, Marcin Mitura, Natalia Dyjak, Anna Lipińska i Wojciech Magier. Po koncercie kandydaci do PSM i ich rodzice zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły, oglądania instrumentów muzycznych oraz rozmów z nauczycielami.

Kulminacją Dnia Otwartego był koncert zatytułowany „Jan Sebastian Bach i Nie Tylko”, który odbył się w ramach obchodów 70-lecia istnienia Zespołu Szkół Muzycznych I i II st. im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej. W sali kina „Oranżeria” Radzyńskiego Ośrodka Kultury wystąpili uczniowie oraz nauczyciele tejże szkoły, odpowiadając na zaproszenie Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim. Na scenie wybrzmiała muzyka barokowa, głównie kompozycje Jana Sebastiana Bacha, w wykonaniu trio fortepianowego, kwartetu saksofonowego, kwintetu akordeonowego, solistów oraz orkiestry ZSM. Wśród wykonawców znaleźli się absolwenci naszej szkoły - Karol Zbaracki, Mateusz Głowniak i Mateusz Golonka, którzy obecnie wraz z Jakubem Mackiewiczem i Szymonem Dębowskim tworzą kwintet akordeonowy ZSM w Białej Podlaskiej, prowadzony przez Pana Zbigniewa Czuryłę. W wykonaniu kwintetu publiczność usłyszała Toccatę i fugę d mol Jana Sebastiana Bacha.

Koncert poprowadził Pan Waldemar Robak – Dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych I i II st. im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej.

Media: 24wspolnota.pl | rokradzyn.pl