W piątek, 17 maja 2019r., w ramach rekrutacji, odbył się Dzień Otwarty Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim.

Wydarzenie rozpoczęło się w sali koncertowej, gdzie dzieci i rodziców przywitał Dyrektor Szkoły Pan Zbigniew Czuryło. Dyrektor poinformował przybyłych, że placówka jest szkołą ministerialną, w której nauka jest bezpłatna. Przedstawił historię szkoły, osiągnięcia uczniów, wyjaśnił jak wyglądają badania predyspozycji muzycznych kandydatów oraz przebieg nauki w szkole muzycznej. Podkreślił, że Państwowa Szkoła Muzyczna jest placówką przyjazną dla uczniów, wydobywającą artystyczne zdolności dzieci, a także wpływającą na ich wszechstronny rozwój. Zajęcia prowadzone przez wykształconych i doświadczonych pedagogów przyczyniają się do rozwoju procesów poznawczych, kształcą uwagę i pamięć, uczą skupienia oraz kształtują charakter. Dlatego kształcenie muzyczne dziecka jest najlepszą inwestycją w jego przyszłość.

Kolejnym punktem Dnia Otwartego był krótki koncert w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Na scenie sali koncertowej swoje umiejętności zaprezentowali: Urszula Gepner, Marcin Mitura, Natalia Dyjak, Anna Lipińska i Wojciech Magier. Po koncercie kandydaci do PSM i ich rodzice zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły, oglądania instrumentów muzycznych oraz rozmów z nauczycielami.

Kulminacją Dnia Otwartego był koncert zatytułowany „Jan Sebastian Bach i Nie Tylko”, który odbył się w ramach obchodów 70-lecia istnienia Zespołu Szkół Muzycznych I i II st. im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej. W sali kina „Oranżeria” Radzyńskiego Ośrodka Kultury wystąpili uczniowie oraz nauczyciele tejże szkoły, odpowiadając na zaproszenie Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim. Na scenie wybrzmiała muzyka barokowa, głównie kompozycje Jana Sebastiana Bacha, w wykonaniu trio fortepianowego, kwartetu saksofonowego, kwintetu akordeonowego, solistów oraz orkiestry ZSM. Wśród wykonawców znaleźli się absolwenci naszej szkoły - Karol Zbaracki, Mateusz Głowniak i Mateusz Golonka, którzy obecnie wraz z Jakubem Mackiewiczem i Szymonem Dębowskim tworzą kwintet akordeonowy ZSM w Białej Podlaskiej, prowadzony przez Pana Zbigniewa Czuryłę. W wykonaniu kwintetu publiczność usłyszała Toccatę i fugę d mol Jana Sebastiana Bacha.

Koncert poprowadził Pan Waldemar Robak – Dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych I i II st. im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej.

Media: 24wspolnota.pl | rokradzyn.pl