11 czerwca 2021r., w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim, odbył się kolejny koncert akordeonowy w wykonaniu uczniów klasy Pana Zbigniewa Czuryło – obecnych oraz absolwentów naszej szkoły.

Podczas pierwszej części wystąpili uczniowie PSM w Radzyniu Podl.: Oliwia Gos (kl. I cyklu 6-letniego) i Wiktor Dudek-Grochowski (kl. I c. 4-letniego), dla których był to pierwszy występ przed publicznością na scenie sali koncertowej oraz Marcin Staszczuk (kl. III c. 6-letni) i Dominik Krupa (kl. II cyklu 6-letni).

Następnie publiczność wysłuchała kompozycji: J.S. Bacha, B. Precza, M. Czajkina, A. Astiera, I. Bogara, D. Scarlattiego, w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych I i II st. im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej - Jakuba Palinowskiego, Mateusza Golonki i Jakuba Mackiewicza.

2 czerwca 2021r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim, po raz pierwszy po wielomiesięcznej przerwie, publiczność (przy zachowaniu reżimu sanitarnego) mogła na żywo uczestniczyć w wydarzeniu muzycznym – Koncercie akordeonowym. Na scenie wystąpili uczniowie Pana Zbigniewa Czuryło.

W piątek, 21 lutego 2020r., w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim odbył się koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”. Na scenie sali koncertowej wystąpił wirtuoz muzyki klasycznej i legenda światowej wiolinistyki Konstanty Andrzej Kulka.

Bohater radzyńskiego wydarzenia muzycznego, prof. Konstanty Andrzej Kulka, urodził się 5 marca 1947r. w Gdańsku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 8 lat u Stefana Hermana, następnie kontynuował ją u tego samego pedagoga w Państwowym Liceum Muzycznym i Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Jako siedemnastolatek otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui, jednak drogę do sławy otworzył mu Międzynarodowy Konkurs Radiowy ARD w Monachium (1964r.), podczas którego zdobył I nagrodę. Od tego momentu rozpoczęła się jego światowa kariera.

W czwartek, 10 października 2019r. o godz. 18.00, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego, miał miejsce recital fortepianowy w wykonaniu Mariusza Drzewickiego. Koncert odbył się w ramach XXXVI Dni Karola Lipińskiego. Organizatorami wydarzenia byli Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Lipińskiego oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim.

W programie recitalu znalazły się: Suite española op. 47 Izaaka Albeniza oraz Walce: As-dur op.69 nr 1, Es-dur op.18, As-dur op.34 nr 1, a-moll op.34 nr 2, F-dur op.34 nr 3, Des-dur op.64 nr 1, cis-moll op.64 nr 2, As-dur op.42, oraz e-moll op.posth. Fryderyka Chopina.

Koncert poprowadziła Agnieszka Jeż - Prezes Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Lipińskiego.

Media: radzyninfo.pl | 24wspolnota.pl

13 marca 2019r. na scenie sali koncertowej PSM wybrzmiała muzyka Stanisława Moniuszki, Franza Schuberta, Reinholda Glièra i Józefa Wieniawskiego w wykonaniu kwartetu smyczkowego Glière Quartet z Wiednia. Kwartet tworzą znakomici wirtuozi występujący w najsłynniejszych salach koncertowych Europy i Azji: Wladislaw Winokurow – skrzypce I, Dominika Falger – skrzypce II, Christoph Hammer – altówka oraz Endre Stankowsky – wiolonczela.

Koncert odbył się w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Sylwetkę i twórczość Moniuszki przedstawiła Teresa Księska-Falger - pianistka, pedagog oraz popularyzatorka wiedzy muzycznej.

Organizatorami wydarzenia byli: Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. K. Lipińskiego, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podl.

Media: radzyninfo.pl | 24wspolnota.pl | radzyn-podl.pl