W piątek, 21 lutego 2020r., w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim odbył się koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”. Na scenie sali koncertowej wystąpił wirtuoz muzyki klasycznej i legenda światowej wiolinistyki Konstanty Andrzej Kulka.

Bohater radzyńskiego wydarzenia muzycznego, prof. Konstanty Andrzej Kulka, urodził się 5 marca 1947r. w Gdańsku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 8 lat u Stefana Hermana, następnie kontynuował ją u tego samego pedagoga w Państwowym Liceum Muzycznym i Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Jako siedemnastolatek otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui, jednak drogę do sławy otworzył mu Międzynarodowy Konkurs Radiowy ARD w Monachium (1964r.), podczas którego zdobył I nagrodę. Od tego momentu rozpoczęła się jego światowa kariera.

Konstanty Andrzej Kulka zagrał ponad 2000 recitali i koncertów symfonicznych - koncertował na całym świecie: we wszystkich krajach Europy, Ameryce Północnej i Południowej, Japonii oraz Australii. Jako solista był gościem wielu renomowanych orkiestr - Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra, Conertgebouw Amsterdam, Minneapolis Symphony Orchestra, Leningradzkej Filharmonii. Uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. w Lucernie, Bordeaux, Flandrii, Berlinie, Pradze, Barcelonie, Brighton, Warszawie.

Szczególne miejsce w tournées artystycznych Konstantego Andrzeja Kulki zajmują występy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. Skrzypek ma na koncie wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz wytwórni Polskie Nagrania, a także dla zagranicznych radiofonii i firm płytowych.

W swoim repertuarze ma utwory od epoki baroku po muzykę współczesną - kompozycje Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Hubertusa Jabłońskiego, Augustyna Blocha, Eugeniusza Knapika.

Konstanty Andrzej Kulka prowadzi także działalność pedagogiczną - od 1994r. jest profesorem i Kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych Uniwersytetu Muzycznego im F. Chopina w Warszawie. Zasiada w jury wielu prestiżowych konkurów skrzypcowych.

W 2014r. obchodził jubileusz 50-lecia pracy twórczej. Za swój dorobek otrzymał wiele wyróżnień, nagród i odznaczeń, m.in.: Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych "za wybitne zasługi w propagowaniu kultury polskiej za granicą", Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Wydarzenie w Państwowej Szkole Muzycznej rozpoczął, witając bardzo licznie przybyłych na koncert gości, Dyrektor naszej szkoły Pan Zbigniew Czuryło, następnie Pan Marcin Rudziński przybliżył ideę projektu „Z klasyką przez Polskę”, natomiast o muzykach oraz wykonywanych przez nich kompozycjach opowiedział Pan dr Stefan Münch.

Konstanty Andrzej Kulka wystąpił z pianistą, Pawłem Sommerem, doktorantem Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. W programie prawie dwugodzinnego koncertu znalazły się utwory pięciu wybitnych kompozytorów: Francesco Geminianiego, Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Karola Lipińskiego oraz Henryka Wieniawskiego.

Koncert w radzyńskiej szkole muzycznej możliwy był dzięki projektowi Polskiego Impresariatu Muzycznego działającego w ramach Instytutu Muzyki i Tańca, który przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizuje koncerty najwybitniejszych polskich instrumentalistów i śpiewaków na terenie kraju. Zgodnie z założeniem projektu, koncerty mają docierać głównie do mniejszych miejscowości, aby ich mieszkańcy mieli możliwość obcowania z wysoką kulturą. Partnerami koncertu byli Burmistrz Miasta Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski.

Media: 24wspolnota.pl | radzyninfo.pl | powiatradzynski.pl | radzyn-podl.pl