2 czerwca 2021r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim, po raz pierwszy po wielomiesięcznej przerwie, publiczność (przy zachowaniu reżimu sanitarnego) mogła na żywo uczestniczyć w wydarzeniu muzycznym – Koncercie akordeonowym. Na scenie wystąpili uczniowie Pana Zbigniewa Czuryło.

 Pierwszą część koncertu rozpoczął Dominik Krupa, uczeń kl. II c. 6-letniego naszej szkoły, utworami: Sonatina Piccola cz.1 B. Dowlasza i Polka Tyrolska S. Blanca.

Następnie wystąpili absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej w Radzyniu, aktualnie uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych I i II st. im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej: Stanisław Krupa (kl. I), Marcel Semeniuk (kl. I) i Mateusz Golonka (kl. IV).

Stanisław Krupa wykonał: Inwencję dwugłosową d-moll nr 4 J.S. Bacha, Parafrazę na temat kaprysu a-moll op. 1. nr 24 Nicolo Paganiniego R. Szymczyka i utwór Brytania – Fantazja P. Frosiniego.

Marcel Semeniuk zagrał: Suitę dziecięcą nr 1 W. Zołotariowa (cz.1, cz. 2, cz.3, cz.4, cz.5), Trzy etiudy K. Olczaka (cz.1. – Allegro con brio, cz.2 - Allegretto amabile, cz.3. – Allegro sostenuto) oraz Karnawał wenecki – temat z wariacjami P. Frosiniego.

Ostatnim wykonawcą pierwszej części koncertu był Mateusz Golonka. W jego wykonaniu publiczność wysłuchała: Suity Brel-Bach F. Angelisa oraz utwór La Tempête A. Astiera.

Bohaterem drugiej części koncertu był Jakub Stefaniak - absolwent naszej szkoły, uczeń Pana Zbigniewa Czuryło, obecnie student klasy akordeonu dr. hab. Piotra Chołołowicza i dr. Marcina Jabłońskiego na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ten młody, uzdolniony akordeonista posiada na swoim koncie wiele sukcesów. Był wielokrotnie laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, m.in.: III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie (2011), III nagrody na XXXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Castelfidardo w kategorii zespołów kameralnych (2014), I miejsca na VI Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Ostrawie (2017), II miejsca na XX Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku (2018), II miejsca na „Accordion International Competition in Reinach” w Szwajcarii (2018). W 2019 r. został laureatem I nagrody na XIX Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowej Muzyki Rozrywkowej i Popularnej „Concertina 2019” w Giżycku oraz II nagrody na V Międzynarodowych Dniach Akordeonu w Pradze. W latach 2013-2021 był stypendystą Prezydenta Miasta Lublina oraz Marszałka Województwa Lubelskiego, w 2019 r. został laureatem programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, a w 2020 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sporu dla studentów za wybitne osiągnięcia. Jakub Stefaniak prowadzi również aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą, wystąpił m. in. z wybitnym skrzypkiem Volkerem Bisenbenderem.

W programie występu Jakuba Stefaniaka znalazły się utwory:

  • Sonata nr 3 W. Zołotariowa – Maestoso ad libitum. Allegro ben ritmico con amina, Allegro Moderato, Largo. Funebre, Allegro vivace con amina;
  • Preludium i fuga Fis-dur (DWK I) J.S. Bacha;
  • Les Sauvages J,Ph. Rameau;
  • Kaprys nr 1 P. Sławińskiego – utwór dedykowany Jakubowi Stefaniakowi.

Koncert prowadziła absolwentka naszej szkoły Julia Drożdż.
Wydarzenie dostarczyło uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń i wzruszeń.