26 czerwca br. odbyło się zakończenie roku szkolnego 2019/2020 Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim.

Była to wyjątkowa, inna niż dotychczas uroczystość, ponieważ odbyła się w reżimie sanitarnym wynikającym z sytuacji epidemiologicznej w kraju, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa dla jej uczestników.

Na dziedzińcu Pałacu Potockich, przed Szkołą, na uczniów czekali nauczyciele z przygotowanymi świadectwami i ufundowanymi przez Radę Rodziców nagrodami za osiągnięcia dydaktyczne oraz listami gratulacyjnymi dla rodziców absolwentów kończących PSM z wyróżnieniem.

O godz. 1630, zgodnie z przygotowanym scenariuszem, po odbiór świadectw zgłosili się uczniowie klasy V i VI cyklu 6-letniego oraz klasy III i IV cyklu 4-letniego, natomiast o godz. 1730 – uczniowie pozostałych klas.

Przybyłych na uroczyste zakończenie roku szkolnego witał Pan Zbigniew Czuryło - Dyrektor PSM, kierując podziękowania do nauczycieli - za wysiłek, mnogość pomysłów i inicjatywę włożoną w organizację nauczania na odległość, uczniom – za otwartość na nowe wyzwania i wytrwałą pracę, rodzicom – za podjęcie wyzwań wynikających z warunków nauczania, cierpliwość oraz wsparcie dla młodych artystów, pracownikom Szkoły – za dyspozycyjność i sprostanie nowym obowiązkom.

Kończąc uroczystość, Dyrektor życzył udanych i bezpiecznych wakacji. Podkreślił również, że nic - nawet najlepsza technologia, nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem. Dlatego pokłada nadzieję, że od września, wszyscy uczniowie i nauczyciele w zdrowiu spotkają się w PSM, nauczanie będzie się odbywać metodami tradycyjnymi, a mury Szkoły znów wypełni muzyka.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe ustanowione dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Z tej okazji w całej Polsce dobywają się akcje i uroczystości patriotyczne poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

W ramach obchodów tego święta w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim, w foyer biblioteki szkolnej, będzie można obejrzeć wystawę Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963. W bibliotece - uczniowie, nauczyciele, rodzice mogą zapoznać się z materiałami dotyczącymi powojennej konspiracji niepodległościowej opracowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej - w tradycyjnej, drukowanej formie oraz publikacjami w wersji cyfrowej - zamieszczonymi w serwisie edukacyjnym https://przystanekhistoria.pl.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w dniach 02-10 marca 2020r. do obejrzenia wystawy i zapoznania się z materiałami edukacyjnymi dostępnymi w naszej szkole.

Media: kochamradzyn.pl | iledzisiaj.pl | radzyninfo.pl | 24wspolnota.pl

28 lutego 2020r. na antenie TVP 3 Lublin został wyemitowany reportaż o Kameralnej Orkiestrze Akordeonowej ARTI SENTEMO. W nagraniu, zrealizowanym w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim, wzięli udział młodzi muzycy oraz Dyrektor Szkoły, założyciel ARTI SENTEMO Pan Zbigniew Czuryło. Materiał filmowy został nagrany w ramach cyklu Reportaż na deser.

DSC 3569 Arti

W czwartek, 30 stycznia 2020r., zostały ogłoszone nominacje do najważniejszych polskich nagród muzycznych Fryderyków. W kategorii Album Roku Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa znalazła się płyta Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości Kiedyś to były Święta - projekt z 2018r., w którym muzykowi akompaniują uczniowie ze szkół muzycznych z całego kraju. Kiedyś to były Święta - to 24 piosenki, każda na jeden dzień adwentu (od 1 do 24 grudnia), z nagranym teledyskiem.

Numer 10 na płycie, zatytułowany „Kaloryfer, który gra”, to utwór, w którym Czesławowi Mozilowi towarzyszą młodzi muzycy związani z naszą szkołą – Kameralna Orkiestra Akordeonowa ARTI SENTEMO.

W nagraniu udział wzięli:

• akordeon I – Adam Dudek, Mateusz Golonka, Jakub Stefaniak;
  • akordeon II – Karol Zbaracki, Stanisław Krupa, Piotr Chmiel;
  • akordeon III – Mateusz Głowniak, Damian Mazur, Katarzyna Michalak;
  • akordeon IV – Anna Szczęsna, Aleksandra Kurowska:
  • akordeon V (bas) – Szymon Domański:
  • flety: Justyna Czuryło, Julia Kiewel;
  • instrumenty perkusyjne: Julia Drożdż, Angelika Koczkodaj.

Młodych muzyków przygotował Pan Zbigniew Czuryło – Dyrektor artystyczny ARTI SENTEMO oraz Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. K. Lipińskiego odbyły się 12 września 2019 roku. W wyniku głosowania został wyłoniony skład Samorządu na rok szkolny 2019/2020:

• Przewodniczący - Stanisław Krupa
  • Z-ca przewodniczącego - Urszula Gepner