Noworoczna Gala Akordeonowa Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo odbywa się tradycyjnie na początku stycznia. VIII Gala, ze względu na panującą pandemię, została przełożona na 4 lipca 2021r. O godzinie 19.00, w Hali Sportowo-Widowiskowej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim, zebrali się liczni fani muzyki akordeonowej, aby wysłuchać ponad dwugodzinnego koncertu w wykonaniu Arti Sentemo.

Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo powstała w 2013 roku. W chwili obecnej w jej skład wchodzą absolwenci naszej szkoły z klasy akordeonu Pana Zbigniewa Czuryło, aktualnie uczniowie Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Białej Podlaskiej i studenci Akademii Muzycznych w Warszawie, Gdańsku i Katowicach:

  • akordeon I - Adam Dudek, Jakub Stefaniak,
  • akordeon II – Stanisław Krupa, Karol Zbaracki, Szymon Lipiński,
  • akordeon III – Jakub Mackiewicz, Jakub Palinowski,
  • akordeon IV – Anna Szczęsna, Marcel Semeniuk,
  • akordeon V – Mateusz Golonka,
  • flet – Justyna Czuryło,
  • instrumenty perkusyjne – Julia Drożdż, Angelika Koczkodaj.

Przybyłą na VIII Galę widownię, w tym: Kuratora Lubelskiego - Teresę Misiuk, Burmistrza Miasta Radzyń Podlaski - Jerzego Rębka, Starostę Powiatu Radzyńskiego - Szczepana Niebrzegowskiego, wójtów gmin z terenu powiatu radzyńskiego, sponsorów koncertu, przedstawicieli zaprzyjaźnionego środowiska muzycznego z Sanoka: dr. Tomasza Tarnawczyka Dyrektora PSM I i II st. im. W. Kossakowskiej w Sanoku i Andrzeja Smolika Prezesa Sanockiego Towarzystwa Muzycznego, przywitał Zbigniew Czuryło – założyciel, kierownik artystyczny oraz dyrygent Orkiestry.

W programie VIII Gali Akordeonowej znalazła się muzyka klasyczna, rozrywkowa i filmowa. Koncert rozpoczął Polonez W. Kilara z filmu „Pan Tadeusz” oraz serenada Eine kleine Nachtmusik W.A. Mozarta. Następnie w wykonaniu Arti Sentemo publiczność wysłuchała uwertury do opery Cyrulik Sewilski G. Rossiniego, Tańców węgierskich nr 1 i 5 J. Brahmsa, Oblivion A. Piazzolli, Bohemian Rhapsody zespołu Queen, Tańca Bałkańskiego z repertuaru Motion Trio, walców W. Kilara: z filmu „Ziemia obiecana”, Melancholi oraz „Trędowata", melodii z filmu „Vabank”, Wsiąść do pociągu z repertuaru M. Rodowicz. Kameralna Orkiestra Akordeonowa zaprezentowała publiczności także dwa utwory premierowe: Caravan D. Ellingtona i J. Tizola oraz Tango Jalousie J.J. Gade.

Podczas niedzielnego koncertu Kameralnej Orkiestry Arti Sentemo wystąpili również soliści. Pierwszy solista - Marcel Semeniuk, członek Orkiestry, ubiegłoroczny absolwent naszej szkoły, obecnie uczeń ZSM I i II st. w Białej Podlaskiej - wykonał trzy etiudy K. Olczaka oraz Karnawał Wenecki P. Frosiniego. Drugim solistą był gość specjalny - utalentowany 15-letni akordeonista, uczeń PSM I i II st. w Sanoku – Dawid Siwiecki. W jego wykonaniu publiczność usłyszała trzy utwory: Asturias I. Albeniza, Larghetto A. Krzanowskiego oraz Rondo Capriccioso W. Zołotariewa.

Koncert prowadziła Magdalena Niezgoda-Ćwiek oraz Zbigniew Czuryło.